2022 m. gruodžio 7 d.

Jūra aplanko ir sapnuose

Jūra aplanko ir sapnuose
2012-07-10 Jurga Vaišvilienė, Meridianas Nr.1 KOMENTARAI
Rami ir audringa, draugiška ir priešiška – jūra šios profesijos atstovams atkeliauja ir į sapnus. Anot psichologų, nieko nuostabaus, jog šis vaizdinys aplanko jūrininkus. Gilūs patyrimai, išgyvenimai, ilgametė darbo patirtis į pasąmonę nugula visam gyvenimui ir sapnuose atkeliauja net ir išėjus užtarnauto poilsio.

Rengiant pirmąjį leidinį „Meridianas“ jūrinių profesijų atstovai net ir dalindamiesi mintimis visai kita tema nejučia prasitardavo, jog sapnuoja jūrą. Vieniems į sapnus ji atkeliauja dažniau, kitiems rečiau.

Ženklo „Jūros kapitonas“ vienas iš sumanytojų Vytautas Petrulis pasakojo, jog jūra į sapnus atkeliauja gana dažnai. Ant vandens praleidus daugiau kaip 15 metų jūra jam yra be galo artima, kelia gražiausius atsiminimus, ir nenuostabu, jog ilgametė patirtis ir patirti nuotykiai aplanko naktį.

40 metų jūrai atidavęs kapitonas Algirdas Kulbokas puikiai prisimena sapną, kuris jį aplankė po ant rifų užplaukusio kruizinio laivo „Costa Concordia“ šių metų sausį.

„Sapnavau, jog baruosi su šturmanais, kad ne ten pasuko laivą, kad ant salų, seklumos link plaukiame – panašiai kaip „Costa Concordia“. Pažiūriu tokių įvykių, avarijų ir naktį sapnuoju. Jūra į sapnus ateina pas kiekvieną kapitoną“, – šypteli A. Kulbokas. Jau dešimt metų į jūrą nebeplaukiančio kapitono jūra neapleidžia – prisiminimai atkeliauja miegant.

Įsirėžia į pasąmonę

Sapnai yra karališkasis kelias į pasąmonę – taip sakė garsieji psichoanalitikai Z. Froidas ir C. G. Jungas, stebėdami savo pacientus ir suvokę, kad sapnų simboliai pasirodo neatsitiktinai. Anot psichologės psichoterapeutės, jau kelerius metus sapnų analizės seminarus vedančios Elonos Ilgiuvienės, sapnuose atsispindi žmogaus emociniai ir visi kiti išgyvenimai, nugulę pasąmonėje. Sąmonės jie nepasiekia arba būna iš jos išstumti dėl įvairių priežasčių. „Jūrininkas baigė karjerą, o jūra jam buvo labai svarbus dalykas, joje daug patyrė, įvairiausių nuotykių ir sunkumų. Tai buvo svarbi gyvenimo dalis, nenuostabu, kad visa tai lieka pasąmonėje. Mūsų pasąmonėje lieka visas mūsų gyvenimo patyrimas. Sapnuose pasirodo ir įvairiausi vaikystės vaizdiniai, senieji vaikystės namai, kas buvo brangu, svarbu, yra su mumis. Šiuo atveju jūrininkui pasirodo jūra, net kai nebedirba. Daugelis tokių žmonių tapatina save su jūra“, – paaiškino E. Ilgiuvienė.
Kita vertus, anot psichologės, jūra kaip simbolis atspindi žmogaus giliausią emocinį gyvenimą. Psichologės teigimu, jūrininkai galėtų panagrinėti, kokia jūra aplanko juos naktį – rami ar audringa. „Gal yra audrų jų pačių emociniame gyvenime?“ – siūlė pasvarstyti psichologė.

Sapnai apie nesuvaldomą laivą, anot E. Ilgiuvienės, atspindi jūrininko susitapatinimą su kapitonu, su sunkia situacija jūroje, kurią ir pats galbūt yra patyręs.

„Jei paprastas žmogus sapnuotų tokį sapną, kad nesuvaldo laivo, tai simboliškai reikėtų interpretuoti kaip nesusitvarkymą su gyvenimo bėdomis, problemomis. Kai jūrininkas sapnuoja – tai specifika. Jūrininkas, kapitonas, jis tapatinasi su realiu kolega, tai susiję su profesiniu patyrimu“, – aiškino žinovė.

Savęs pažinimas

Kolegei antrino ir psichologė, meno terapeutė Jekaterina Kazanceva. Pasak jos, žmogaus dirbamas darbas neabejotinai daro įtaką sapnams. „Šiems žmonėms jūra labai artima. Pamatę laivo katastrofą tokie žmonės pradeda svarstyti, fantazuoti, kaip jie pasielgtų tokioje situacijoje“, – kalbėjo J. Kazanceva. Pasak jos, sapnai – tai beribių fantazijų erdvė.

„Jei žmogus dirbo ir mylėjo savo darbą, tai jūrininkui tarsi moteris, su kuria praleido daug laiko, kaip pirma meilė. Jūra jam rūpėjo, buvo jai atsidavęs šimtu procentų. Jūrininkai ant vandens praleidžia daugybę laiko, tad sapnuodami mato tą gyvenimo etapą, kuris buvo be galo svarbus. Juk jūrininkui išeiti atostogų yra labai stipri trauma, nes gyvenimas pasikeičia iš esmės“, – tęsė pasakojimą psichologė.
Sapnas kartu parodo ir žmogaus troškimus, padeda realizuoti svajones. Tai, kas gimė tiesiog fantazijose, atgimsta miegant. Svajonė tarsi išsipildo. „Visko gyvenime negalime turėti, o sapnuose galime turėsi viską“, – šypsosi J. Kazanceva.

Kaip išvysti sapnus

Sapnai ne vien troškimų išsipildymas, bet ir mūsų jausmų, nerimo atvaizdas. „Jei eidamas miegoti žmogus užduos sau itin rūpimą klausimą, kurio vaikščiodamas ratais negali išspręsti, gali susapnuoti, matyti simbolius, kuriuos išnagrinėjęs gautų tarsi atsakymą į rūpimą klausimą“, – patarimu pasidalijo psichologė. Į tokius specialistus besikreipiantiems žmonėms, turintiems įvairių problemų, psichologai padeda įsigilindami į įvairius aspektus, tarp jų ir į sapnus. Juose taip pat gali būti paslėptas problemos sprendimo raktas.

Ji taip pat patarė žmonėms, nepamenantiems savo sapnų, vis užduoti sau klausimą: „Ką aš sapnavau?“ Išvysti sapnų neleidžia stiprus superego – vidinis, griežtas žmogaus kontrolierius. „Sapnuose gali būti tokių fantazijų, o žmogus toks dorovingas, laikosi visų visuomenės normų, kad superego jam tiesiog neleidžia tų sapnų pamatyti. Pasąmonė yra kaip vaikas, tad jei vis savęs klausime, ką sapnavau, kontrolierius po truputį sumažės, duos leidimą ir išvysime savo sapnus“, – kalbėjo žinovė.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas