2022 m. gruodžio 10 d.

Jūrų kapitonai kratosi sovietinių antpečių

Jūrų kapitonai kratosi sovietinių antpečių
2013-02-27 Gediminas Pilaitis, Lietuvos Rytas PROFESIJA
Lietuvos jūrų kapitonų troškimas įgyti naujus skiriamuosius ženklus išgirstas – svarstoma galimybė įteisinti naujo pavyzdžio regalijas, kuriomis laivavedžiai galėtų puošti savo uniformas.

Kapitonais tapusių jūrininkų uniformas puošiantys antpečiai, antsiuvai ir ženklai iki šiol niekuo nesiskiria nuo sovietmečio regalijų. Anksčiau jos niekam neužkliūdavo, nes atitinka įprastus tarptautinius standartus. Daugiau kaip dvidešimt metų siuvę prie mundurų seno pavyzdžio antpečius kapitonai panoro juos pakeisti kitokiais – su lietuviška simbolika. „Regalijos parodo, iš kokios šalies kapitonai kilę, kam atstovauja. Norime, kad ir savo šalyje, ir užsienyje mus atpažintų iš regalijų”, – kalbėjo Lietuvos jūrų kapitonų klubo vadovas Juozas Lieponius. Ilgai diskutavę dėl naujų regalijų kapitonai patys sukūrė galimus antpečius ir skiriamuosius ženklus – siūloma juose aukso spalvos gijomis išsiuvinėti Gedimino stulpus, inkaro, ąžuolo lapų atvaizdus. Lietuvos saugios laivybos administracijos (LSLA) vadovybė pritaria tokiai idėjai. Šiuo metu yra svarstoma, kuris siūlomas variantas geresnis. Įteisintos regalijos taptų privalomos Lietuvos kapitonams, o nurodymas dėl jų naudojimo būtų įtrauktas į Jūrininkų diplomavimo taisykles. Naujus metalinius ženklus kapitonai galėtų įsigyti LSLA tarnybose. Antpečius ir antsiuvus ant rankovių jiems galėtų adata dailiai išdygsniuoti siuvėjai.

Lietuviai raižo pasaulio vandenynus

Lietuvoje yra 483 jūrų kapitonai, kuriems suteikta teisė valdyti įvairios talpos prekybos motorlaivius, žvejybos tralerius, keltus, tanklaivius, konteinervežius, grūdovežius, chemijos produktus plukdančius laivus. Neribojamo tolimojo plaukiojimo kapitonų, galinčių raižyti visus pasaulio vandenynus ir jūras, yra mažiau – 352. Pernai diplomuotais jūrų kapitonais tapo 35 laivavedžiai.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas