2022 m. gruodžio 10 d.

Klaipėdos simbolis prilygintas geldai

Klaipėdos simbolis prilygintas geldai
2012-09-18 Denisas Nikitenka, Lietuvos žinios PAVELDAS
Kol Klaipėdos valdžia ir privatūs laivo šeimininkai suko galvas, kaip išsaugoti pūvantį uostamiesčio simbolį, barkentiną "Meridianas", Kultūros paveldo departamento (KPD) valdininkai nusprendė išbraukti šį objektą iš Kultūros vertybių registro sąrašo.

Vienus klaipėdiečius tokia žinia pribloškė, kitus, priešingai, dar labiau mobilizavo, jie sieks išsaugoti apverktinos būklės burlaivį. Kita vertus, pasak miesto valdžios, valstybinės vertybės statuso netekimas tėra biurokratinis veiksmas, nes dėl to burlaivis nei bus mažiau saugomas, nei praras kokį nors finansavimą, kurio jis ir iki tol iš valstybės negavo.

“Meridiano” likimas buvo sprendžiamas už uždarų KPD durų ir nedalyvaujant oficialiems Klaipėdos miesto atstovams. Specialios Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdyje daugumai jos narių balsavus “už” barkentinai “Meridianas” nutarta panaikinti teisinę apsaugą. Pagrindinis argumentas, kad 1948 metais Suomijoje, Turku mieste, statytame mokomajame ir kone vieninteliame pasaulyje išlikusiame tokios palyginti geros būklės šios serijos laive nebelikę autentiškų vertybių, kurias reikėtų saugoti.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas paveldosaugininkų kirtį ilgamečiam uostamiesčio simboliui apibūdino neslėpdamas sarkazmo. “Užsidarę kabinete Vilniuje valdininkai pro žiūronus apžiūrėjo “Meridianą” ir nustatė, kad jame išlikę daugiau kičo nei autentikos. Nei jie buvo tame laive, nei juo vaikščiojo, nei ką. Mes svarstysime galimybę pateikti dokumentus, įrodančius, kad autentiškų detalių “Meridiane” yra išlikę daug”, – sakė meras.

Jis patikino, jog barkentinos išbraukimas iš Kultūros vertybių registro sąrašo iš esmės tėra biurokratinis formalumas, kuris didelės įtakos pačiam laivui ir jo išsaugojimui nepadarys.

“Na, buvo jis tame registre, bet kas iš to? Laivui iš valstybės ar Kultūros vertybių departamento nebuvo skirta jokių lėšų. Tas statusas nebent kolekcininkams svarbus arba ėmus niokoti laivą būtų taikoma griežtesnė atsakomybė, įvertinama kaip sunkinanti aplinkybė. Statusas nebent būtų atvėręs platesnes duris prašant Europos Sąjungos paramos”, – sakė jis.

Meras kalbas, esą “Meridianą” išbraukus iš vertybių sąrašo šis bus išnešiotas po šapelį, pavadino nesąmone.

“Meridianas” yra ir bus saugomas klaipėdiečių, merijos. Po paveldosaugininkų akibrokšto mes labai operatyviai sukvietėme į posėdį “Meridiano” išsaugojimo fondo, savivaldybės administracijos vadovus, politikus. Vilniečių valdininkų sprendimas prilyginti barkentiną paprastam laivui mus dar labiau sutelkė ir suvienijo. Jei nieko nedarysime ir neiškelsime “Meridiano” į krantą, jis tikrai supus, todėl dabar bus veikiama dar ryžtingiau”, – pabrėžė V.Grubliauskas.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas