2022 m. gruodžio 10 d.

Laivas vaiduoklis „Meridianas“

Laivas vaiduoklis „Meridianas“
2013-02-14 Mindaugas Aušra, Meridianas Nr. 2 PAVELDAS
Šių metų spalį uostamiesčio simboliu vadinamą barkentiną „Meridianas“ dėl blogos būklės buvo siūloma nuskandinti. Laivas būtų prisijungęs prie kitų laivų vaiduoklių, trūnijančių jūros dugne. Tačiau žymioji barkentina tokį vardą gali pelnyti ir neskandinama.

Dar prieš buvusiems savininkams remontuojant laivą, „Meridianas“ jau pasižymėjo „vaiduokliškumu“. Vos įžengus į burlaivio vidų sargas perspėdavo, kad kojas reikia dėti atsargiai dėl pūvančių grindų, kurios kiekvieną sekundę gali lūžti, o ir vyraujanti atmosfera kėlė šiurpą. Tiesa, šių metų lapkritį „Meridianas“ buvo nupirktas Klaipėdos verslininkų. Dokuose bus rekonstruotas „Meridiano“ korpusas, iki kitų metų vasaros laivas turėtų grįžti į įprastą vietą. Tuomet prasidės vidaus remonto ir kiti darbai, o klaipėdiečiams ir miesto svečiams jis bus atidarytas 2014 m. pavasarį.

Visai neseniai Klaipėdos doke apsilankiusiems leidinio „Meridianas“ korespondentams teko susidurti su nemaloniu pojūčiu. Fotosesijos kadruose užfiksuota vienoje iš laivo kajučių, esančių ant viršutinio denio, rūke skendinti figūra fotografui neleidžia nusiraminti ir šiandien. „Dabar ten tikrai nebegrįžčiau. Iš pradžių atrodė, jog viskas yra gerai. Žinoma, laivo būklė (tamsus vidus) kėlė šiurpą, bet jis labiau buvo kuriamas aplinkos. Teko fotografuoti ir tamsoje. Vėliau peržiūrėjęs nuotraukas vienoje pastebėjau neįprastą reiškinį. Vienoje sekoje, kurioje fotografuota ta pati vieta, atsiranda ir pranyksta rūko formos žmogaus figūra“, – teigia leidinio fotografas Artūras Aušra. Gal tai galima būtų paaiškinti ir fizikos dėsniais, bet didžiausią nerimą kelią tai, kad „Meridianas“ iš tiesų gali prisidėti prie tų laivų grupės, kuriuose galbūt vaidenasi. 1948 m. pagal SSRS kontribucijos sąlygas Suomija, kaip pralaimėjusi karą šalis, privalėjo pastatyti keletą burlaivių, tarp kurių buvo ir ,,Meridianas“. Jis vėliau perduotas Klaipėdos jūreivystės mokyklai, kursantams atlikinėti plaukiojimo praktiką Baltijos jūroje. Po to ,,Meridianas“ buvo perduotas Baltijos mokymo laivų būriui Rygoje. 1965–1967 m. – Baltijos jūros Rygos įlankoje plaukiančioje barkentinoje buvo mokomi būsimi jūrininkai, o 1968 m. nelaimingo atsitikimo metu, žuvus 6 kursantams, barkentina „Meridianas“ buvo išbraukta iš plaukiojančių mokomųjų laivų sąrašo ir burlaivis buvo parplukdytas atgal į Klaipėdą. Fotografas A. Aušra mano, kad būtent vieno iš mirusių kursantų vėlę jis ir užfiksavo savo fotosesijoje. Tiesa, toks mirusio jūreivio vėlės buvimas laivuose yra ne naujiena. Dauguma amerikietiškame „Queen Mary“ kruiziniame laive dirbusių žmonių ar jame apsilankę teigia, jog čia yra pakankamai vaiduoklių egzistavimo įrodymų. Dažniausiai vaiduokliai pastebimi variklių skyriuje, kuriame, bandydamas išsigelbėti nuo gaisro, žuvo 17-metis jūreivis. Ne vienas žmogus pasakoja girdėjęs beldimą ir daužymą į duris. Laivo dalyje, kurioje šiuo metu įrengta viešbučio registratūra, lankytojai yra matę „baltai apsirengusios moters“ vaiduoklį. Nors fotografas, užfiksavęs vaiduoklį Klaipėdos barkentinoje, mano, kad seniems laivams yra natūralu turėti vaiduoklius ar bent legendas apie juos, skeptikai mano, kad vaiduoklių pasirodymas senuose mediniuose laivuose yra mitai, kuriami susidariusių aplinkybių vienu ar kitu atveju.

Danguolė Regina Survilaitė

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės skyriaus vedėja.

Ne tik skeptikai, bet ir bent kiek išsilavinę žmonės vaiduokliais netiki. Vaidenimąsi tamsiose paslaptingose vietose galima paaiškinti ir fizikos dėsniais, ir tam tikra žmogaus psichikos būsena. Rūke pasirodanti žmogaus figūra priskirtina iliuzijai (lot. illusio – jutimų apgaulė). Tai tikrovėje egzistuojančių daiktų klaidingas, iškreiptas suvokimas. Su iliuzijomis susiduria sveiki žmonės, pavyzdžiui, pamatantys karštą dieną balas ant įkaitusio asfalto (arčiau privažiavus pasirodo, kad tų balų visai nėra) ar miražą dykumoje (oazes su šaltiniais, palmėmis ir pan.). Iliuzijos dažniau pasireiškia tamsoje, kartais pabudus iš miego (kabantis apsiaustas gali pasirodyti stovinčiu žmogumi). Sveikas žmogus sugeba kritiškai vertinti savo pojūčius ir greitai supranta, kad apsigavo. Kitas reikalas, jei asmuo yra baikštus, perdėtai jautrus, nepasitikintis savimi ir ypač įtaigus, jei yra pervargęs ar patyręs emocinę įtampą. Tokiam žmogui vakare, išgirdus už nugaros žingsnius, gali pasirodyti, kad jį kas nors seka, gali pasigirsti grasinantys žodžiai, vietoj esamų paprastų daiktų, baldų gali pasirodyti plėšikai, vaiduokliai, raganos ar dar kas nors. Tokių asmenų gali pasitaikyti ir Klaipėdoje, ir Amerikos kruiziniuose laivuose. Įtaigiems, baigštiems ir nestabilios psichikos žmonėms vakarais geriau nei į kapines, nei į apleistus laivus neiti. Kadangi yra daug žmonių, lengvai pasiduodančių įtaigai ir nepasižyminčių kritišku mąstymu, greitai susidaro visa lengvatikių grandinė. Beje, piktnaudžiaujantiems alkoholiu taip pat labai lengvai kyla regos, klausos iliuzijos, o vėliau ir haliucinacijos (tai jau nesamų daiktų jutimas – matymas, girdėjimas).

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas