2022 m. spalio 2 d.

Palangoje vyko jubiliejinė stintų šventė

Palangoje vyko jubiliejinė stintų šventė
2013-02-18 Rūta Juozapaitytė, Delfi.lt LAISVALAIKIS
Palangoje vyko kasmetinė stintų šventė, kuri šiemet šventė jubiliejų – tai jau dešimtasis kartas, kuomet pasimėgauti žuvimis buvo kviečiama į šventę „Palangos stinta“. J. Basanavičiaus gatvėje buvo galima išgirsti linksmos muzikos garsus ir užuosti įvairiausiais būdais ruoštos stintos kvapą.

Šiemet paragauti rūkytų, vytintų, marinuotų, tiesiog gatvėje keptų ir netgi šviežių žuvų susirinko gausus būrys atvykėlių. Organizatorių teigimu, jų skaičius turėtų gerokai pranokti praėjusių metų šventę, kuomet buvo sulaukti apie 50 tūkstančių smalsuolių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

Nors dar prieš šventę buvo pastebėta, kad stintų kainos per pastaruosius metus gerokai išaugo, tik kartą metuose galintys tokia švente pasidžiaugti žuvies mėgėjai noriai rikiavosi šalia gardžius patiekalus siūlančių verslininkų palapinių. Mugėje buvo galima sutikti daug pirmą kartą besilankančių svečių.
 
Žvejų džiaugsmas

Nuo pat ankstaus ryto savo sugebėjimus demonstravo ir žvejai, kurie susirinko į nemokamas stintų meškeriojimo varžybas nuo jūros tilto. Baigus registraciją, žuvų gaudymo vietos dalyviams buvo parinktos burtų keliu. Komandos buvo sudarytos iš dviejų žvejų, iš kurių kiekvienas meškeriojo su viena meškere, turėdamas keturius kabliukus. Masalą žvejai turėjo pasirinkti savo nuožiūra.

Vos kelias žuvytes per tris valandas pagavę, pirmą kartą stintas žvejojantys draugai Dainius ir Rimas nebuvo nusivylę žūkle. Pasak jų, svarbiausia dalyvauti ir džiaugtis žvejyba: „Bandom kažką pagauti, prastai kimba, bet kadangi esame mėgėjai, smagu bent sudalyvauti.“

„Nuostabus oras, šventiškos nuotaikos, kimba silpnai, bet sakyčiau, kad per paskutinius 5erius metus geriausi metai. Kadangi stintos nekimba, gaudom plekšnes“, – šmaikštavo vienas iš varžybų dalyvių Andrius, stintas gaudęs ant karpių – „Stinta paprasta plėšri žuvis, jei ji kimba, tai tiesiog mauni kitos žuvies gabaliuką ir lauki.“

Norint nugalėti šias varžybas, reikėjo stengtis gaudyti tik stintas, nes jų gramas vertinamas 10, o kitų žuvų tik 1 tašku. Nugalėtojams bus įteiktos Palangos mero taurės, padėkos bei rėmėjų įsteigti prizai – 60 kg krevečių, žvejybos reikmenų.

Mugėje netrūko linksmybių

Žuvimis nesidomintiems svečiams taip pat netrūko pramogų. J. Basanavičiaus gatvėje vyko mugė, kurioje šiemet dalyvavo ir daugybė užsieniečių iš aplinkinių šalių. Šių metų mugėje, organizatoių teigimu, sulaukta daugiau nei 200 verslininkų pageidavimų, prekiauti savo gaminiais. Tai yra dvigubai daugiau nei pernai.

Mugėje buvo galima išvysti daug ranko darbo dirbinių: keramikinių statulėlių, papuošalų, indų, megztų drabučių ir aksesuarų, siuvinėtų ir pieštų paveikslų, nertų staltiesių ar kepurių. Beieškantys papuošalų, medžio dirbinių, saldumynų taip pat turėjo nenusivilti.

Pasak verslininkų, kol kas žmonės dar tik žvalgosi, bet populiariausia prekė – stintos. „Buvom ir praėjusiais metais, dabar žmonių dar daugiau jau nuo pat ryto. Manom, kad prekyba bus dar sėkmingesnė“, – pasakojo lauko kavinukės savininkė.

Ruošėsi iš anksto

Miesto vadovų nutarimu, įvažiavimas į 2013- tųjų metų Lietuvos kultūros sostinę ir automobilių stovėjimas šventės metu – nemokamas. Norint išvengti, pernai metais svečius suerzinusių nepatogumų, atidaryta ir daugiau automobilių stovėjimo aikštelių.

Praėjusiais metais vykusios šventės metu įsteigtas Stintų ordinas savo ordino pilį – kavinę „Molinis ąsotis“ papuošė gintarine dviejų metrų ilgio stinta (autorius – tautodailininkas Albertas Butkauskas). Norint gintaru papuošti iš metalo ir pusplasčio pagamintą maketą, prireikė pusšešto kilogramo Baltijojs jūros aukso. Anot ordino narių, ši žuvis yra siųsta dievo Bangpūčio, kad globotų šventę ir ją palietusiems atneštų sėkmę žvejyboje.

„Šventė dar tik prasideda. Dešimt metų jau šventė vyksta, verta ją ir toliau organizuoti. Pažiūrėkite į mūsų stintų ordino pilį, kaip gražiai žuvis atrodo. Idėjos generatorius yra šios šventės savininkas irautorius Klaidas Pakutinskas. Atvažiuokit ir pamatysit, kaip čia gera!“ – džiūgavo Stintų ordino narys Gintaras.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas