2021 m. spalio 26 d.

Saugos tarnybą „G4S“ purto naujas skandalas

Saugos tarnybą „G4S“ purto naujas skandalasBMC
2014-01-10 Mindaugas Aušra, Meridianas Nr. 3 VERSLAS
Saugos tarnyba „G4S“ atsidūrė dar vieno skandalo centre. Britų Vyriausybė nurodė ištirti atvejį, per kurį bendrovė galimai pasipelnė, nepagrįstai apmokestindama elektroninį teisės pažeidėjų sekimą.

Bendrovė šiuos įtarimus neigia. Chrisas Graylingas, britų saugumo valstybės sekretorius, kreipėsi į šalies sukčiavimo atvejų tyrimo biurą tuomet, kai po „PricewaterhouseCoopers“ atlikto elektroninio saugumo sutarčių audito išaiškėjo sąskaitų neatitikimų. Mesti kaltinimai kompanijai gresia milijoninių sutarčių praradimu. Į skandalą įsipainiojo ir dar viena sekimo paslaugų teikėja – „Serco“. Valstybės sekretoriaus C. Graylingo teigimu, buvo nepagrįstai apmokestinamas į užsienį išvykusių ir grįžusių į įkalinimo vietas bei mirusių asmenų elektroninis sekimas. Teisingumo sekretoriaus tvirtina, kad „G4S“ atsisakė bendradarbiauti atliekant pakartotinį auditą ir pasitraukti iš kito elektroninio sekimo paslaugų pirkimo etapo, todėl nuspręsta kreiptis į tyrėjus. Tarnyba „Serco“ sutiko nebepretenduoti į būsimas sutartis. Per aštuonerius metus nuo 2005 m. „Serco“ už sekimo paslaugų teikimą buvo sumokėta 300 mln. GBP. „Šiuo metu neturiu įrodymų dėl „G4S“ nesąžiningumo, todėl pakviečiau Rimtų sukčiavimo atvejų biurą tai ištirti“, – sakė C. Graylingas. Skaičiuojama, kad „Serco“ ir „G4S“ dėl šio skandalo gali prarasti apie 60 mln. litų.

Saugos tarnyba „G4S“, kitaip nei „Serco“, atsisakė pateikti duomenis nepriklausomai analizei. Tokio tyrimo pageidauja valstybės sekretorius C. Graylingas. Tai sukėlė daug aistrų šalyje, nes C. Graylingas ir „G4S“ vadovas Ashley Almanza stojo vienas prieš kitą, abu bandydami parodyti savo galią. Kol kas sunku pasakyti, kaip jie gali iš šios situacijos išsikapstyti, bet aišku viena – šis skandalas taps arba vieno, arba kito pražūtimi. Valstybės sekretorius C. Graylingas, žinoma, smarkiai prisidėjo prie įtampos didinimo. Supykęs dėl „G4S“ neigiamo atsako, jo pareiškimas parlamente dėl galimos aferos bendrovei kainavo apie 1 mlrd. litų, nes staiga ėmė kristi bendrovės akcijos. Tuo tarpu A. Almanza nelieka skolingas. „G4S“ vadovas kaltina teismus ir kalėjimus, kurie nesugebėjo formaliai baigti stebėjimų. Deja, toks argumentas neturi juridinio svorio, todėl A. Almanzos pasisakymai ypač kenkia „G4S“ reputacijai visame pasaulyje.

Kai kurie analitikai kritikuoja Britanijos Vyriausybę, kuri sudavė smūgį kompanijoms dar neturėdama aiškių įrodymų dėl galimo sukčiavimo atvejo. „Apmaudu, kad šie reikalai negalėjo būti išspręsti kitaip, šitokiu būdu nepažeidžiant kompanijų reputacijos ir nesuduodant skaudaus smūgio abiejų kompanijų akcininkams“, – teigė Stephenas Rawlinsonas, „Whitman Howard“ analitikas. Pasak britų žiniasklaidos, manoma, kad Didžiosios Britanijos Teisingumo ministerija mokėjo už maždaug 18 tūkst. pažeidėjų elektroninį sekimą, nors iš tiesų stebimi buvo tik 15 tūkst. asmenų. „G4S“ į nemalonią istoriją įklimpo vos spėjusi užglaistyti pernykščio fiasko pasekmes, kai per Londono olimpines žaidynes nesugebėjo, kaip buvo įsipareigojusi, užtikrinti reikiamo apsaugininkų skaičiaus. Tuomet keletas bendrovės vadovų buvo priversti atsisveikinti su pareigomis saugos tarnyboje.

Vis dėlto skandale nukentėjusiai „G4S“ tikriausiai ir toliau bus leidžiama vykdyti pažeidėjų sekimą, pasibaigus sutarčiai su Vyriausybe. Ekspertai teigia, kad nėra jokios kitos privataus sektoriaus kompanijos, kuri turėtų pakankamai resursų tokiai užduočiai vykdyti. Toks stebėjimas reikalauja didelių žmogiškųjų pajėgų ir sutarčių su telekomunikacijų bendrovėmis. Vyriausybės atstovas teigė, kad konkurentai neturi pakankamai darbinės jėgos, kuri galėtų stebėti 25 tūkst. asmenų ir teikti sekimo įrangą tūkstančiui kalinių, paleidžiamų Britanijoje kiekvieną mėnesį. „Tikėtina, Vyriausybei teks atidėti sutarčių atnaujinimą, kol atras kitą tinkamą įmonę. Tai baisi situacija, kuri grasina dideliu chaosu“, – komentuoja atstovas. Tuo tarpu Britanijos Teisingumo ministerijos atstovas teigia, kad yra daug potencialių paslaugos teikėjų rinkoje. „Esame įsitikinę, kad mūsų požiūris į viešuosius pirkimus leis pasiekti didesnį efektyvumą tais pačiais pinigais.“ Tiesa, septynerius metus bendrovėje išdirbęs Nigelis Millsas teigia, kad „G4S“ naudoja seną įrangą, todėl nesuseka naujų nusikaltėlių ir į kalėjimus siunčia nekaltus. Jis kaltina ir Vyriausybę, kad ši laiku nepradėjo įmonės analizės, o dabartinis skandalas nėra esminis, nes problema slypi gendančioje sekimo įrangoje. „Aš žinau, kad „G4S“ sakys, jog esu tik buvęs nepatenkintas darbuotojas, bet audito įmonė į mano žodžius reaguoja labai rimtai. Tai iškelia labai daug klausimų dėl to, kaip privatus sektorius atlieka viešuosius darbus“, – komentavo N. Millsas. Tuo tarpu „G4S“ atstovai teigė, kad šio darbuotojo kaltinimai yra nepagrįsti, o jis tik bando atkeršyti, nes buvo atleistas dėl tarnybinių pažeidimų.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas