2023 m. kovo 30 d.

Styrantys elektros laidai

Styrantys elektros laidai
2014-01-10 Ilona Gelžinytė, Meridianas Nr. 3 AKTUALIJOS
Per žingsnį nuo nelaimės – Klaipėdoje vis dar likę pastatų ir įvairių įrenginių, kur styro netvarkingi elektros laidai. Kas atsakingas už juos? Ar kas prisiimtų atsakomybę nelaimės atveju?

Lyg netvarkingi susiraizgę karoliai elektros kabeliai styro ne tik prie apleistų pastatų, bet ir prie visuomeninių statinių. Atvertos skydinės, ištampyti laidai niekam neužkliūva. Kol kas. Kol neatsitiko nelaimė. Tačiau ir nelaimės atveju tektų ilgai ieškoti, kas kaltas.

Tragiškai pasibaigusių nelaimių, kai prašalaičiai be vargo patenka į neprižiūrimas transformatorines ar pabando išnarplioti susisukusius laidus, jau buvo ne viena.

Šį vasarį Vilniaus rajone mirtinai pasibaigė nepilnamečio bandymas pasidairyti po apleistą transformatorinę. Vaikinas buvo nupurtytas elektros srovės. Mirtimi pasibaigė ir vienos vilnietės vizitas į apleistą transformatorinę.

Atsakomybės prisiimti neskubėjo niekas, verdiktas dažniausiai vienodas – nelaimingas atsitikimas.

Savivaldybei nerūpi

Klaipėdos miesto savivaldybės darbuotojai, išgirdę klausimą, kas turėtų prisiimti atsakomybę už mieste netvarkingai styrančius elektros laidus, susenusias transformatorines, tik gūžčiojo pečiais.

Savivaldybės miesto tvarkymo skyriaus vedėja Irena Šakalienė tikino, kad styrantys laidai – ne jos „daržas“. Statinių priežiūros skyriaus valdininkai taip pat nežinojo, į ką nukreipti. Jų funkcija esą tik rinkti informaciją apie neprižiūrimus pastatus. Lyg ten palikti nukarę ir pavojų praeiviams keliantys laidai – nėra statinio dalis.

„Nesame gavę jokios informacijos apie pavojų keliančius elektros laidus. Net nežinau, kas čia turėtų būti atsakingas“, – svarstė Statinių priežiūros skyriaus specialistės. Tačiau kartu pažymėjo, kad apleisto statinio savininkas yra atsakingas už visą ūkį – tiek už nuo stogo byrančias čerpes, tiek ir už paliktą netvarkingą elektros instaliaciją.

Lempų nebedaužo

Uostamiesčio savivaldybei pavaldi bendrovė „Klaipėdos gatvių apšvietimas“ prižiūri beveik 14 tūkst. apšvietimo stulpų mieste. „Mūsų visi šviestuvai prižiūrėti, perdažyti. Jei kas matė kur netvarkingą – išsyk sureaguojame. Mes neatsakome už šviestuvus, kurie mums nepriklauso. Puikiai žinome apie apleistose aikštelėse ar kur atokiau stovinčius šviestuvus, iš kurių išlindę laidai. Tačiau mes negalime už savivaldybės lėšas imti juos ir tvarkyti“, – teigė bendrovės vadovas Algimantas Antanas Laurinavičius.

Per metus iš savivaldybės biudžeto miesto apšvietimui skiriama apie 2 mln. litų. Už tuos pinigus atsiskaitoma už elektros energiją, sunaudotą apšviečiant gatves, yra prižiūrimi, tvarkomi stulpai, perkamos lemputės. Daugumoje miesto šviestuvų susuktos natrio lemputės, tačiau jau atsiranda vietų, kur sukamos ir moderniosios LED lemputės.

Bendrovės direktorius prisiminė, kad anksčiau itin daug rūpesčių pridarydavo chuliganai, pamėgę akmenimis daužyti lempas. Pastaruoju metu tokių išpuolių smarkiai sumažėję.

Prašo skambinti

Monopolinę padėtį rinkoje užimantis Lietuvos elektros skirstymo tinklų operatorius LESTO atsakomybę prisiima už jai priklausančias elektros oro ir kabelių linijas. Gyventojai, pamatę netvarkingą elektros įrangą, raginami pranešti apie tai trumpuoju numeriu 1802.

„Už bet kokio turto priežiūrą atsakingas yra to turto savininkas, lygiai taip pat ir elektros linijų savininkai atsako už linijų priežiūrą. Jei dėl blogai prižiūrimo turto įvyktų nelaimingas atsitikimas, atsakomybė tektų turto savininkui arba asmeniui, dėl kurio kaltės nelaimingas atsitikimas įvyko“, – aiškino bendrovės atstovas spaudai Ernestas Naprys. Tačiau pabrėžė, kad jie nėra atsakingi už telekomunikacijų, transporto, apšvietimo ar kitas linijas.

Taigi, atsitikus nelaimei kaltųjų paieškos gerokai užtruktų.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas