2021 m. spalio 21 d.

Užduotis sumažinti jaunimo rūkymą

Užduotis sumažinti jaunimo rūkymąSHUTTERSTOCK
2014-01-10 Mindaugas Aušra, Meridianas Nr. 3 AKTUALIJOS
Europos Sąjungoje (ES) rūko net 18 mln. jaunų žmonių, iš kurių 70 proc. pradėjo rūkyti dar iki 18 metų, o 94 proc. rūkančiųjų rūkė iki jiems sukankant 25 metams.Nuo 2001 m., kai Europoje buvo priimta tabako gaminių direktyva, įvyko keletas rinkos, mokslo ir tarptautinio gyvenimo permainų.

Pavyzdžiui, gauta naujų duomenų apie tabako gaminiams naudojamus kvapo ir skonio suteikiančius priedus ir įspėjimų dėl grėsmės sveikatai veiksmingumą. Kai kuriose srityse valstybės narės laikosi skirtingų reguliavimo metodų, todėl jų įstatymai ir teisės aktai iš esmės skiriasi. Rinkoje atsiradus naujų produktų, tokių kaip elektroninės cigaretės, kai kurios galiojančios Europos Komisijos (EK) direktyvos nuostatos paseno. Šiuo teisės akto pasiūlymu dėl teisės akto siekiama sumažinti tabako gaminių ir tabako vartojimo patrauklumą ir taip skatinti jaunimą nepradėti rūkyti.Apie 50 proc. rūkančiųjų miršta vidutiniškai 14 metų anksčiau, nes jie didesnę gyvenimo dalį būna prastos sveikatos. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) skaičiavimu, kasmet visame pasaulyje dėl tabako vartojimo miršta beveik šeši milijonai žmonių. Jei nebus imtasi priemonių, kad ši nerimą kelianti tendencija būtų pakeista, iki 2030 m. aukų skaičius gali išaugti net iki aštuonių milijonų.

Privalu kontroliuoti

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis po susitikimo su EK nariu, atsakingu už sveikatos ir vartojimo politiką, TonijumiBorgu (TonioBorg) teigė, jog vienas pagrindinių tiek susitikimo, tiek Lietuvos pirmininkavimoES darbotvarkės klausimų yra jaunimo rūkymo mažinimas Europoje. „Skaičiai yra sukrečiantys. XX a. dėl rūkymo sukeltų ligų Europoje mirė per 100 mln. gyventojų – tiek, kiek gyvybių nusinešė abu pasauliniai karai“, –teigė V. P. Andriukaitis. Pasak jo, rūkymo paplitimui didelę įtaką daro tabako pramonės atstovų pastangos neprarasti pirkėjų. „Tabako pramonės pastangos ieškoti naujų rinkodaros būdų sukelia iššūkius. Ieškoma naujų patrauklių priemonių: žaislų imitacijų, bandoma kvapais maskuoti tabako kvapą, taip pat stengiamasi paveikti jauną vartotoją per modernias komunikacijos priemones“, – sakė ministras. ES valstybės narės turi vykdyti aktyvias programas, nukreiptas prieš tabako vartojimą.

„ES turi vykdyti savo tarptautinius įsipareigojimus tabako prevencijos srityje. ES pasirašė pasaulinę tabako pagrindų konvenciją ir ji atsakinga būti lydere. Jaunimo rūkymo mažinimo programos turi būti labai plačios, įtraukti ir vaikus, ir paauglius, apimti švietimą, elgesio modelių formavimą. Valstybės narės turi skatinti sveiką aplinką, vykdyti aplinkos be rūkymo iniciatyvas“, – teigė V. P. Andriukaitis.T. Borgas savo ruožtu pažymėjo, kad ypač daug įtakos rūkymo mažinimo srityje turės Europos Parlamentui (EP) pasiūlyta nauja direktyva. Susirūpinta, kad rūkančių žmonių Europoje nuolat daugėja. „Reikia dėti visas pastangas, kad rūkymas, ypač jaunimui, taptų nepatrauklus. Rūkymas yra kiekvieno žmogaus pasirinkimas, tačiau tai nereiškia, kad mes nesistengsime to kontroliuoti“, – sakė T. Borgas.

Didinti nepatrauklumą

Pagal naująją EK direktyvą, ant cigarečių pakelių vietoj logotipų, spalvų bei reklaminių elementų turėtų atsirasti didesni paveiksliukai su perspėjimais dėl rūkymo žalos sveikatai, kurie užimtų 75 proc. pakelio paviršiaus. Taip pat nebeliktų įvairių skonių (mėtų ar vanilės) ir formų (plonesnių ar ilgesnių) tabako gaminių. Be to, cigarečių gamintojai privalės vykdyti sekimo ir stebėjimo, apsaugos priemonių užtikrinimo ir banderolių įsipareigojimus. Tai reiškia, kad 30 proc. pakuotės ploto bus palikta prekės ženklui, jei valstybė narė nenuspręs pasirinkti neutralių pakuočių ir pateisinti šį sprendimą.Tabako gaminių direktyva taikoma visiems tabako gaminiams. Tačiau pypkių tabakas, cigarai ir cigarilės šiuo metu nėra dažnai vartojami pradedant rūkyti, todėl pasiūlyme šiems gaminiams numatytos ne tokios griežtos taisyklės, pavyzdžiui, nereikalaujama privalomų vaizdinių įspėjimų dėl grėsmės sveikatai ir negalioja būdingo kvapo ar skonio gaminių draudimas. Išimtis bus panaikinta, jei aplinkybės iš esmės pasikeis (vertinant pardavimo apimtį ar jaunimo rūkymo paplitimą).
Kasmet viešosios sveikatos priežiūros išlaidos gydant su rūkymu susijusias ligas – remiantis atsargiais vertinimais – sudaro 25,3 mlrd. eurų. Be to, visuomenė per metus praranda dar 8,3 mlrd. eurų dėl su rūkymu susijusių našumo nuostolių (įskaitant ankstyvą išėjimą į pensiją arba mirtį ir pravaikštas). Sumažės vyriausybėms tenkanti našta įgyvendinant tarptautinius įsipareigojimus ir reglamentus, nes valstybės narės galės pasinaudoti viena kitos patirtimi.

Viešos vietos – šalių pasirinkimas

Europos Komisija pritaria aplinkos be tabako dūmų įvedimui, bet spręsti šiuos klausimus palikta valstybėms narėms. ES lygiu apie aplinką be tabako dūmų kalbama tik 2009 m. Tarybos rekomendacijoje dėl aplinkos be dūmų. Kitų priemonių kol kas Europos valdžia nesiima. Tuo tarpu Rusijoje įsigaliojo įstatymas, draudžiantis rūkyti viešose vietose. Tai ginčytinas žingsnis šalyje, kurioje rūkančiųjų skaičius vienas didžiausių pasaulyje. Įstatymasdraudžia rūkyti darbo vietose, mokyklose, universitetuose ir viešajame transporte. Daugiau apribojimų bus paskelbta kitais metais. Įstatymo iniciatoriai teigia, jog kasmet miršta šimtai tūkstančių rusų nuo ligų, susijusių su rūkymu. Šioms prevencinėms priemonėms pritarė abeji parlamento rūmai ir pasirašė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas