2022 m. gruodžio 7 d.

Ženklas primins ilgus metus jūroje

Ženklas primins ilgus metus jūroje
2012-07-11 Jurga Vaišvilienė, Meridianas Nr.1 PROFESIJA
„Dėl jos į Klaipėdą atvykau iš toli. Jūra man sapnuojasi naktimis, ji tokia artima... Ji mano jūra“, – gražiausių žodžių vandens platybėms negaili asociacijos „Jūros veteranai“ pirmininkas Vytautas Petrulis. Jis – vienas iš sumanytojų kasmet jūros veteranus apdovanoti garbingu ženklu „Jūros veteranai“. Ženklai jau pagaminti ir laukia jūros „vilkų“, žmonių, kurie jūrai atidavė daugybę metų, buvo jai ištikimi, o šiandien garsina šią profesiją.

Organizacija „Jūros veteranai“ susikūrė maždaug prieš septynerius metus. Anot V. Petrulio, pavadinimą bei norą burtis padiktavo tuomet veikusi Jūreivių kredito unija (dabar Pajūrio unija). Pagal seną unijų įstatymą, norintys būti jos nariais privalėjo priklausyti kokiai nors visuomeninei organizacijai. Taip jūrininkai ir susibūrė. Prieš porą metų unijų įstatymas pasikeitė ir organizacija su unija nebeturėjo nieko bendra.

„Su Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininku Petru Bekėža pradėjome galvoti, kaip nepamiršus tų veteranų. Nusprendėme, kad jūrininko profesija yra išskirtinė ir reikia vėl juos suburti, suskaičiuoti, kiek tokių žmonių gali būti“, – pasakojo V. Petrulis.

Gvildendami idėjas kolegos sumanė nusipelniusiems veteranams įteikti ženklą. Pirmieji bus įteikti jau gegužės 20-ąją, Europos jūros dieną.

Suburs dar daugiau

Šiuo metu asociacija „Jūros veteranai“ vienija apie šimtą narių, tačiau net neabejojama, kad tokių yra tūkstančiai.

Pasak V. Petrulio, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo žlugo jūrų žvejybos susivienijimas „Jūra“, kurio nariais buvo apie 45 tūkst. žmonių. Apie 10 tūkst. dirbo vien tik jūroje, kiti – laivų remonto bei kitose su jūra susijusiose įmonėse. „Žinoma, yra mirusių, bet apie 10 tūkst. tokių veteranų tikrai vaikšto po Klaipėdą ir nežino, kur kreiptis, o reikia kreiptis į Jūrininkų sąjungą ir asociaciją. Reikia jungtis į aktyvų gyvenimą. Ateis laikas ir per Jūros šventę, mano nuomone, eis ne vien jūros kapitonų klubas, bet gal ir veteranai“, – ragino V. Petrulis.

Asociacija ir Lietuvos jūrininkų sąjunga jau sulaukė ir toliau laukia ženklo vertų kandidatų, juos teikti gali patys jūrininkai, įmonių, organizacijų atstovai. Ženklu „Jūros veteranas“ bus apdovanojami jūrų laivų registre esančiuose laivuose išdirbę ne mažiau kaip 12,5 metų ir turintys bendrą darbo stažą ne mažiau kaip 20 metų. Pasak V. Petrulio, svarbu, kad žmogus būtų iš tiesų atsidavęs jūrai.

„Jūros veterano“ ženklas bus duodamas ne dėl to, kad esi tiesiog veteranas – turi garsinti jūreivio gyvenimą“, – kalbėjo asociacijos pirmininkas, pats apie 18 metų praleidęs jūroje ir sapnuojantis ją naktimis. Jis prisiminė kadaise vos baigęs mokyklą iš Kupiškio atvykęs į Klaipėdą, kad galėtų studijuoti Jūreivystės mokykloje. „Ir mano sveikata dėl jūros sušlubavo, bet jūra yra vis tiek – mano jūra. Jūra yra tarsi priklausomybė. Norime, kad kiekvienas gavęs ženklelį juo didžiuotųsi. Tas, kuris prakeikė jūrą, veterano vardo nevertas. Tai nebus ženkliukas dalijamas visiems, tarsi partijos nariams. Turi įrodyti, kad dirbai ir atidavei gyvenimą jūrai, tai apdovanojimas“, – kalbėjo vienas iš sumanytojų.

Bronzinis ženklas

Ženklas „Jūros veteranas“ – tai dviejų reljefinių lygių penkiakampis. Jo kampai simbolizuoja penkis vandenynus, o įkomponuotas apskritimas – stilizuotą žemės rutulį. Ženklo centrą išryškina mėlynos spalvos emale dengtas šis apskritimas. Viršutinėje ženklo dalyje baltos emalėsburlaivis – jūrinės profesijos simbolis. Žemiau užrašas „Jūros veteranas“ – atsidavimo jūrinei profesijai patvirtinimas. Apatinėje ženklo dalyje stilizuoti žemynai su meridianais ir lygiagretėmis, pagal kuriuos nusakoma laivo buvimo vieta. Ženklo skersmuo – 35 mm. Šį ženklą ketinama teikti per Jūros šventę, įvairių valstybės, taip pat įmonių, organizacijų švenčių metu. Jų vertus asmenis rinks komisija, sudaryta iš visuomeninių organizacijų: Jūrų kapitonų klubo, Lietuvos laivų savininkų asociacijos, Lietuvos saugios laivybos administracijos, asociacijos „Jūros veteranai“ atstovų. Komisijos pirmininkas – Lietuvos jūreivystės sąjungos pirmininkas Petras Bekėža.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas