2022 m. gruodžio 7 d.

Ženklelis už ilgus metus jūroje

Ženklelis už ilgus metus jūroje
2012-07-11 Jurga Vaišvilienė, Meridianas Nr.1 PROFESIJA
Europos jūros dienos išvakarėse, gegužės 19-ąją, Smiltynėje ant Kuršių marių kranto įsižiebė nauja tradicija. Čia pirmą kartą buvo įteikti jūros veterano ženklai. Pirmieji jie skirti aštuoniems, daugybę metų jūrai atidavusiems jūrininkams. Gražų sumanymą ketinama tęsti ir viliamasi, kad veterano ženklo teikimas taps tradicija, kasmet juo pasipuoš po keletą garbingų šios profesijos žmonių.

Saulėta diena, lydėjusi visą ceremoniją ties paminklu „Albatrosas“, tarsi laimino gražią, tradicija tapsiantį sumanymą. Ceremonijai pasirinkta simbolinė vieta – prieš kelis mėnesius pastatytas paminklas, skirtas jūroje žuvusiems jūrininkams ir nuskendusiems laivams.

Jūrininkai apdovanoti už ilgametę patirtį jūroje, aukštą jūrų laivybos kultūrą, jūrinių tradicijų puoselėjimą.

„Net nepasakė, kur jį reikės segėti, ar širdies pusėje, ar kitoje“, – apžiūrinėdamas ženklelį juokavo vienas iš apdovanotųjų jūrininkų Tomas Araškevičius. Jis – jauniausias apdovanotas jūrininkas. „O jau esu veteranas“, – šypsojosi jis.

Du vaikus užauginęs T. Araškevičius pasakojo, jog abu vaikai pasuko mamos pėdomis – jų gyvenimas susijęs su choreografija. Tiesa, ir jis jaunystėje buvo aktyvus šokių ir dainų ansamblio „Disvitis“ narys, ten sutiko ir savo mylimąją.

„Savo specialybe nesudominau nei sūnaus, nei dukros, daug laiko manęs namuose nebūdavo“, – sakė įvertintas jūrininkas. Sūnus, tėvo bendravardis Tomas Araškevičius, pernai tapo vienos televizijos rengto projekto „Tu gali šokti“ nugalėtoju. Dukra Ingrida Araškevičiūtė yra subūrusi gerai Klaipėdoje žinomą šokių mokyklą „Isado“.

Teiks kitomis progomis

Pasak Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininko Petro Bekėžos, komisija yra patvirtinusi ir daugiau iškilių jūrininkų kandidatūrų. Jie bus apdovanoti kitomis progomis – per Jūros šventę, asmeninius jubiliejus. Kiti išrinktieji kol kas neviešinami, tarp jų yra ir radistų, ir mechanikų, ir tralų meistras bei kitų jūrinių profesijų atstovai.

„Eiliškumą numatė komisijos nariai. Atsižvelgėme, kad būtų apdovanojami įvairesnių profesijų žmonės, iš įvairesnių įmonių. Atsižvelgėme į gimtadienio datą“, – sakė P. Bekėža. Komisijos nariai vieningai sutarė pirmą ženklelį įteikti jūrininkui, kapitonui Eimučiui Astikui. 80-etį vasarą švęsiančiam jūrininkui atiteko pirmuoju numeriu pažymėtas ženklelis. Visi teikiami ženklai yra sunumeruoti

Apdovanoti jūrininkai

 

Eimutis Astikas
Eimutis Astikas
E. Astikas laivuose išdirbo 38 metus, o skaičiuojant ir darbo metus krante stažas siekia 50 metų. E. Astiko kaip jūrininko kelias nebuvo lengvas. Tarybiniais laikais jam nebuvo leista plaukti į užsienio šalis, tad jūrininkas dirbo Sovietų Sąjungoje. Dirbo laivuose-vilkikuose, kurie tempė baržas į kitus uostus. Kapitonas birželio mėnesį švęs 80 metų jubiliejų. E. Astikas jau yra apdovanotas Jūrų transporto darbuotojo garbės ženklu, kurį teikia Susisiekimo ministerija.
 
Rimantas Ragaišis
Rimantas Ragaišis
61-erių metų bocmanas Rimantas Ragaišis laivuose išdirbo 31 metus. R. Ragaišis yra išleidęs prisiminimų knygelę „Ko bangos nenuplovė“. Joje be kitų istorijų yra aprašęs ir savo įspūdžius iš Tolimųjų Rytų regiono, kur gaudė krabus. Bocmanas dirbo žvejybiniuose laivuose. Baigęs karjerą jūroje R. Ragaišis krante dirbo mokomuosiuose laivuose. Juose jūrininkai buvo mokomi saugios laivybos, priešgaisrinių žinių, naudojimosi gelbėjimosi plaustais.
 
Borisas Zaidenvurm
Borisas Zaidenvurm
65-erių metų mechanikas Borisas Zaidenvurm ant bangų išdirbo 39 metus, savo karjerą jūroje baigė pernai. Itin vertinamas mechanikas dirbo užsienio kompanijose ir vertino naujai pastatytus laivus. B .Zaidenvurm yra dirbęs Lietuvos jūrų laivininkystės laive „Algirdas“. Tai buvo pirmas Lietuvos laivas prieš gerą dešimtmetį užpultas pietryčių Azijos piratų. Šiuo metu patyręs jūrininkas dėsto Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje. Yra parengęs konspektus anglų, lietuvių, rusų kalbomis. Jo darbą mokykla itin vertina.
 
Tomas Araškevičius
Tomas Araškevičius
52-ejų metų laivų inžinierius, mechanikas Tomas Araškevičius laivuose praleido 18 metų. Šiuo metu vadovauja savo paties dar 1996 m. įkurtai bendrovei „Jursera“, tad su jūriniu verslu yra susijęs jau 34 metus. Jo bendrovė užsiima laivų remontu, statyba, techniniu aptarnavimu, laivų aprūpinimu. Apdovanoti jūrininką rekomendavo Lietuvos laivų savininkų asociacija.
 
Vincentas Romas Tijūnėlis
Vincentas Romas Tijūnėlis
73-jų metų mechanikas Vincentas Romas Tijūnėlis jūrai atidavė 18 metų, o iš viso su jūriniu verslu yra susijęs 34 metus. Lietuvos jūrininkų sąjungos nariu jūrininkas yra nuo pat atkūrimo, taip pat jis ir ilgalaikis tarybos narys. Jūrininkas visuomeniniais pagrindais yra parengęs nemažai knygų apie Lietuvos laivybos istoriją, išleidęs prisiminimų knygelių. V. R. Tijūnėlis jau yra apdovanotas Jūrų transporto darbuotojo garbės ženklu, kurį teikia Susisiekimo ministerija.
 
Antanas Martusevičius
Antanas Martusevičius
65-erių metų Antanas Martusevičius, turintis mechaniko specialybę, jūroje dirba jau 41 metus ir savo profesinę karjerą tęsia toliau. Jūra jo gyvenimo dalimi tebėra iki šiol. Vyras daugelį metų dirbo ir tebedirba Lietuvos jūrų laivininkystės kompanijoje.
 
Kazimieras Žvikas
Kazimieras Žvikas
Gimtadienį ženklelio įteikimo dieną šventęs 59-erių metų Kazimieras Žvikas laivuose praleido18 metų, o bendras stažas – 34 metai. Mechaniko specialybę turintis vyras šiuo metu dirba Lietuvos saugios laivybos administracijos Ūkio skyriuje. Jo darbas susijęs ir su laivu „Varūna“. Šis hidrografininis laivas skirtas matuoti gylį jūroje.
 
Ričardas Marijonas Zažeckis
Ričardas Marijonas Zažeckis
Ženkleliu pasipuošė ir 72-ejų metų laivavedys, kapitonas, 26 metus jūroje praleidęs Ričardas Marijonas Zažeckis. Iš viso vyras darbui atidavė 52 metus. Šiuo metu jūrininkas dirba dėstytoju Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje. Daug metų dirbo žvejybiniuose laivuose, laivuose-šaldikliuose, kur buvo kapitono padėjėju, o vėliau tapo kapitonu. Nuo 1986 m. jūrininkas penkerius metus buvo tuometinės Jūrininkų mokyklos viršininku. Nuo 1999 m. dėsto būsimiems jūrininkams, yra Navigacijos katedros docentas. R. M. Začeckis jau yra apdovanotas Jūrų transporto darbuotojo garbės ženklu, kurį teikia Susisiekimo ministerija.

Naujausias numeris

ATSARGIAI, SKOLININKAI:

UAB “Gokartas“ Direktorius Darius Baltramiejūnas
UAB “Autojarus hidraulika“ Direktorius Remigijus Jasiūnas